Catering na wesele

Jedzenie na Twoim przyjęciu to coś, na co Twoi goście weselni będą nie mogli się doczekać (oprócz oczywiście świętowania Twojego ślubu)! To okazja, aby cieszyć się tym wielkim dniem i oddać się przyjemności, dlatego wybór odpowiedniego dostawcy usług cateringowych jest ważny, jeśli chcesz, aby przyjęcie było niezapomniane. Oto kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Ci wybrać idealną firmę cateringową:

 

Poznaj swój budżet.

Jeśli chodzi o wydatki na wesele, to catering jest często największym wydatkiem (45-50% większości budżetów weselnych przeznacza się na catering i wesele). Firmy cateringowe różnią się rodzajem jedzenia i stylem, dlatego starannie wybierz swojego dostawcę. Omów swój budżet, styl przyjęcia, jaki chcesz (np. Bufet, punkty gastronomiczne, kolacja zasiadana lub przyjęcie koktajlowe) oraz rodzaje potraw, które chcesz podać.

Bądź testerem smaku.

Zawsze należy zaplanować „degustację” z firmą cateringową, aby spróbować swoich umiejętności kulinarnych i zwrócić uwagę również na prezentację potraw. Pozwoli Ci to zapoznać się z ich stylem, zanim zdecydujesz się zostać ich dostawcą na wielki dzień!
Zawsze sprawdzaj referencje! Wiele narzeczonych prosi o referencje, ale nigdy do nich nie dzwoni. Wykonanie co najmniej dwóch telefonów referencyjnych pomoże Ci nabrać pewności w podejmowaniu decyzji o ich zatrudnieniu. Nie wstydź się, pamiętaj: to kolejna okazja, aby porozmawiać o swoim ślubie!

Zapytaj firmę cateringową o „numery gwarantowane”. Gdy podasz minimalną lub gwarantowaną liczbę gości firmie cateringowej, może ona podać ceny na podstawie tych liczb. Dowiedz się, czy firma cateringowa oprze swoje dane na minimalnej liczbie gości. Uwaga: liczba gości poniżej 100 może skutkować dodatkowymi opłatami.

Nie zapomnij o zastawie i porcelanie! Przy zatrudnianiu firmy cateringowej koniecznie zajrzyj do zastawy stołowej i porcelany. Niektóre firmy cateringowe uwzględniają w cenie zastawę stołową, ale może to oznaczać, że nie jest ona najlepszej jakości – może być uszkodzona, porysowana lub zużyta. Dlatego dobrze jest poprosić o obejrzenie próbek, aby upewnić się, że ustawienia miejsca odpowiadają Twoim standardom i pasują do pozostałej części wystroju.
Obsługa jest ważnym czynnikiem przy wyborze firmy cateringowej. Pamiętaj, aby zapytać o stosunek serwerów do gości. Oczywiście może się to różnić w zależności od rodzaju przyjęcia (kolacja na siedząco lub bufet). Warto zapamiętać, że jeden serwer przypada na osiem do dziesięciu gości.

Nakarm swoich dostawców.

Po ustaleniu ostatecznej liczby osób zajmujących się cateringiem, należy również uwzględnić posiłek dla swojego artysty (didżeja lub zespołu), fotografa i organizatora wesel. Oczywiście powinieneś potwierdzić u swoich dostawców, że rzeczywiście chcą zjeść posiłek, zanim włączysz ich do liczby osób. Upewnij się również, że nie są one powiązane z liczbą gości – firma cateringowa zazwyczaj pobiera mniejszą opłatę za posiłki „sprzedawcy”. Pamiętaj, aby zapytać firmę cateringową, gdzie będą serwowane posiłki dla Twoich dostawców, i potwierdź, że będą oni jeść w innym miejscu niż Twoi goście.

Poproś o pozostawiony koszyk! Poproś firmę cateringową o przygotowanie próbki wszystkich potraw w recepcji. Na przyjęciu prawdopodobnie będziesz tak zajęty spotkaniami towarzyskimi z gośćmi, tańcem i świętowaniem, że możesz nie mieć okazji zjeść i cieszyć się całym wspaniałym jedzeniem. Nawet jeśli następnego dnia wyjeżdżasz na miesiąc miodowy, pozostały kosz to świetna późna przekąska.
Firmy cateringowe mogą wliczać w cenę dekoracje , więc pamiętaj, aby zapytać, co (jeśli w ogóle) są dostępne. Poproś także o zdjęcia ich poprzednich wyświetlaczy. Niektóre firmy cateringowe, które zajmują się bufetami lub punktami gastronomicznymi, obejmują kompozycje kwiatowe i inne dekoracje centralne. Gdy będziesz lepiej wyobrażać sobie temat i styl swojego ślubu, porozmawiaj z firmą cateringową o swojej koncepcji kolorystycznej, aby wszystkie dekoracje i kompozycje kwiatowe były zgodne z Twoją wizją.

Posiadanie tablicy menu to rosnący trend w robieniu bufetów lub stacji spożywczych. Zapytaj firmę cateringową, czy możesz skorzystać z tablicy menu w ramce, aby elegancko wyświetlić nazwy i opisy swoich dań. Umieść swój motyw na tablicy menu, sprawiając, że będzie to zabawne i przyciągające wzrok gości, gdy wypełniają swoje talerze!

Nie przesadzaj z liczbą opcji przystawek . Czy naprawdę potrzebujesz ośmiu różnych odmian? Zbyt wiele opcji może czasami przytłaczać gości. Ale, co zaskakujące, niektórzy cateringowcy to zasugerują! Jeśli tak, wyjaśnij, że nie chcesz wydawać pieniędzy na nic dodatkowego. Zwykle wystarczą cztery różne odmiany przystawek.