Własna spiżarnia

Problemem większości gospodyń jest brak miejsca. Naczynia, produkty spożywcze, weki… Gdzie to wszystko pomieścić? W domu jednorodzinnym zawsze znajdzie się dodatkowe miejsce, w małej kuchni w bloku staje się to wyzwaniem. Jednak nawet w małym mieszkaniu można wygospodarować nieco miejsca.
Piwnice w blokach to miejsce, w którym jest wszystko. Zazwyczaj traktujemy to jako rupieciarnie. A wystarczy wyrzucić gromadzone przez lata rzeczy, które prawdopodobnie w większości nie są nam potrzebne i zyskać w ten sposób miejsce na spiżarnie. Wygospodaruj chociaż trochę miejsca na ścianie, na której powiesisz grube półki.
Spiżarnie możesz również urządzić w… kuchni. Wystarczy wykorzystać wolną przestrzeń między np. lodówką a sufitem. Można tam urządzić wnękę z półkami, która zostanie odkryta lub zasłonięta roletą. Ostatnim miejscem jest przestrzeń pod chodami. Jest ona bardzo często niezagospodarowana. Pod schodami można zamontować półki na prowadnicach lub wysuwane szuflady, w których nasze słoiki będą bezpieczne.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.