Truskawki – jak kupować, przechowywać i wykorzystać?

Autor : | 0 Komentarzy | On : Maj 27, 2014 | Kategoria : Dieta i zdrowe żywienie, Różności

Truskawka jest efektem krzyżówki dwóch gatunków poziomek. To jeden z owoców, na które co roku czekamy z ogromną niecierpliwością. Na świecie najwięcej truskawek uprawia się w USA, Polska jest 7 krajem co do ilości produkcji tego owocu. Jednak to u nas organizowane są Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Truskawek na Czas i Mistrzostwa Świata w Szypułkowaniu Truskawek.

Czy wiecie, że truskawki uznawane są za afrodyzjak, a we Francji podaje się zupę truskawkową nowożeńcom? Cóż szkodzi spróbować?

Jak kupować?

Polskie truskawki pojawiają się na bazarach od połowy maja, ostatnie późne owoce kupimy jeszcze pod koniec lipca. Jakie truskawki kupować? Przede wszystkim polskie, są najsmaczniejsze, najsłodsze i transportowane na niewielkich odległościach, nie trzeba ich zatem konserwować, a jest to przecież jeden z najdelikatniejszych owoców.

Zagraniczne truskawki – głównie z Hiszpanii, Turcji i Grecji sprzedawane są pół kilogramowych plastikowych opakowaniach lub niewielkich, drewnianych skrzyneczkach. Na obu rodzajach opakowania powinno być oznaczone pochodzenie. “Obce” truskawki kupimy w supermarketach w zasadzie przez cały rok, ale unikajcie ich jak ognia. Na złej sławy chińskie owoce Unia Europejska nałożyła embargo, w związku z tym nie ma ich w Polsce zbyt wiele. Chińskie truskawki przyjeżdżają do nas już zamrożone i tylko w mrożonkach niektórych producentów można je znaleźć.

Polskie truskawki zazwyczaj, w sezonie kupić można na lokalnym bazarku, prostu z łubianek.Wybierając owoce zwracajcie uwagę na jednolite wybarwienie, intensywny, truskawkowy zapach. Zawsze proście też o delikatne poruszenie zawartością łubianki, często zdarza się, że na wierzchu leżą najdorodniejsze owoce, pod spodem zaś znajdują się znacznie mniej urodziwe okazy. Pytajcie o odmiany deserowe – te są najsłodsze.

Jak przechowywać?

Truskawki najlepiej transportować do domu w łubiance. W foliowej torebce gniotą się i tracą apetyczny wygląd. Po powrocie do domu truskawki przebieramy i odrzucamy te nawet najmniejszymi oznakami pleśni – zawierają one rakotwórcze aflatoksyny. Jeśli nie zamierzacie od razu jeść truskawek, po przebraniu schowajcie je do lodówki bez mycia, bez szypułkowania. Truskawki w lodówce mogą przebywać maksymalnie przez jedną dobę. Umyte truskawki należy zjeść w ciągu 3-4 godzin, woda to środowisko idealne do rozwoju pleśni. Z tego też powodu truskawki lepiej kupować następnego dnia, po dniu suchym i pogodnym, a nie deszczowym.

Truskawki przechowywane w lodówce na pół godziny przed spożyciem warto wyjąć do temp. pokojowej. Chłód przytłumia smak i zapach owocu.

W sezonie  dobrym pomysłem jest samodzielne mrożenie truskawek. Truskawki do mrożenia trzeba umyć, osuszyć i rozłożyć osobno na tackach – tak wstawiamy je do zamrażarki na około 5 h. Potem możemy je przełożyć do woreczków i przechowywać maksymalnie przez 12 miesięcy.

Jak wykorzystać?

Na wszelkie sposoby – kompot, dżem, koktajl, makaron z truskawkami? Może coś zupełnie innego sałatka parmezanem, szpinakiem i truskawkami lub polędwiczki wieprzowe z octem balsamicznym. Truskawka do kanapki – czemu nie? Poniżej kilka propozycji na dania z truskawkami. Jedzcie je śmiało, owoce te składają się w 80% z wody, mają tylko 28 kcal w 100g i blisko 2 g błonnika. Sycą na długo i jak smakują…

http://lunchblog.pl/ingredient/truskawki/

truskawki2 truskawki1 truskawki3

Print Friendly, PDF & Email
Share This Post!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *