“The just bento cookbook. Everyday lunches to go” Makiko Itoh :: recenzja

Autor : | 0 Komentarzy | On : Listopad 28, 2012 | Kategoria : Książki kucharskie

justbento2Muszę na początku przyznać szczerze, że nigdy nie jestem zwolenniczką bento, pewnie dlatego moja recenzja tej książki nie będzie do końca obiektywna.

Z racji swoich „lunchowych” zainteresowań wiele spodziewałam się po tej pozycji i jestem delikatnie zawiedziona. Dlaczego? Ta książka jest bardziej dla praktyków niż estetów, co wielu uzna za zaletę, ja jednak potrzebuję też wizualnej stymulacji, aby zagonić mnie do kuchni, a tej tutaj wybitnie brakuje. To taka instrukcja obsługi bento.

Książka podzielona jest na dwie zasadnicze części: bento w japońskim stylu i bento inspirowane innymi kuchniami. Zdjęcia nie zachwycają, są jakieś takie płaskie, mało ciekawe. Znaczna część książki jest w czarno-białe, zaś same przepisy są jakieś takie nijakie.

Autor nie szczędzi nam jednak bardzo trafionych praktycznych porad. Począwszy od ogólnych zasad jak komponować bento, o czym zawsze pamiętać, skończywszy na poradach dla osób odchudzających się. Wiele stosowanych technik pokazanych jest krok po kroku na zdjęciach (niestety małych i czarno-białych), większość przepisów poza swoją podstawową wersją zawiera także wariacje na temat… Świetnym rozwiązaniem, BARDZO pomysłowym jest linia czasu (timeline), która towarzyszy każdej recepturze. Dzięki niej można co do minuty rozplanować przygotowanie bento (autor o zgrozo radzi robić to o poranku… nie, to nie dla mnie!).

Tak jak już wcześniej wspomniałam estetyka wydania średnia, okładka miękka. Podsumowując: jak dla mnie trzy z plusem, cztery z minusem. Przejrzałam, trochę poczytałam, odłożyłam na półkę – szkoda! Ciekawa jestem co wy sądzicie o tej książce? Piszcie do mnie na kontakt@lunchblog.pl.

Print Friendly, PDF & Email
Share This Post!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *