Suszone grzyby- jak je przechowywać?

Suszone grzyby są pysznym i aromatycznym dodatkiem do wielu dań. Jeśli mamy w domu zapalonego grzybiarza, który co roku dostarcza nam te świeże owoce lasu, mamy ogromne szczęście! Jeśli nie- zawsze możemy kupić je w sklepie. Niezależnie z jakiego mamy je źródła, musimy pamiętać o jednej rzeczy- o ich właściwych przechowywaniu.

Susząc grzyby, sprawdźmy czy są… właściwie ususzone. Jeśli chcemy zdjąć je z suszarki, spróbujmy je najpierw przełamać. Jeśli stawiają opór i musimy użyć trochę siły- znaczy, że są już we właściwym stanie. Jeśli pękają od razu, to znak, że są niedosuszone. Warto wstawić je jeszcze na kilka godzin do piekarnika-inaczej mogą spleśnieć i popsuć się. Istnieje jeszcze jedna sytuacja- grzyby aż za bardzo wysuszone. Nie myśl, że do niczego się nie nadają. Możesz z nich zrobić grzybowy proszek, który będzie służył jako przyprawa.
Te, które są dobrze ususzone schowajmy do szklanego słoika lub płóciennego woreczki. Nie wkładajmy ich do plastikowych ani foliowych torebek, ponieważ grzyby mogą przesiąknąć ich aromatem. Całość umieśmy w suchym miejscu.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.