Specjalne przyprawy rozgrzeją Cię zimą!

Kiedy za oknem mróz i śnieg, warto wprowadzić kilka zmian w swojej diecie. Jedną z nich może być dodawanie do niektórych potraw przypraw, które są nie tylko bardzo aromatyczne, ale i mają właściwości rozgrzewające.
Pierwszą z nich jest cynamon, powstały z kory cynamonowca cejlońskiego. Rośnie on w Indonezji, na Sri Lance oraz w Brazylii. Jest świetny jako dodatek do ciast i deserów, ale sprawdzi się również w towarzystwie mięsa czy ryby. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, likwiduje wzdęcia, ma właściwości przeciwbakteryjne i odkażające.
Kolejną zimową przyprawą jest imbir. Dzięki zawartości specjalnych olejków ezoterycznych, wyróżnia go niepowtarzalny smak i zapach. Do jego najpopularniejszych właściwości należy działanie przeciwwymiotne. Przy regularnym spożyciu, działa również jako lek przeciwbólowy.
I na koniec kardamon. Ta przyprawa, otrzymywana z suszonych owoców, jest jedną z najstarszych i najdroższych przypraw na świecie. Działa przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Poleca się picie mleka kardamonowego (mleko + łyżeczka kardamonu), które zwiększa odporność.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.