Sekrety udanego ciasta

Pieczenie ciast to umiejętność, której tak naprawdę może się nauczyć każdy. Nie ma co mówić, że nie ma się do tego talentu. Wystarczy trzymać się przepisu, dokładnie przygotować składniki w odpowiednich proporcach i wszystko piec we właściwej temperaturze. Jednak czasami, nawet jeśli bardzo się staramy, coś może pójść nie tak. Na szczęście, nawet gdy coś pójdzie nie do końca po naszej myśli, możemy uratować wypiek.
Zacznijmy od masy na ciasto. Wszystkie składniki powinny mieć ta samą temperaturę, dlatego warto je trochę wcześniej wyciągnąć z lodówki. Takie ciasto musi nam wyjść.
A co z kremem? Jeśli się rozwarstwi, spróbujmy go nieco ogrzać w pokojowej temperaturze. Możemy dodać do niego żółtko i ponownie wymieszać. Pamiętajmy, aby robiąc krem, dokładnie trzymać się składników, to bardzo ważne.
Nigdy nie wlewajmy do formy zbyt rzadkiego ciasta- to prosta droga do zakalca. A jeśli się już pojawi, po prostu odkrójmy tą część. To samo zróbmy z przypaloną powierzchnią. Postarajmy się dobrze poznać nasz piekarnik- niektóre przypalają bardziej od góry a niektóre od dołu.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.