Nie wyrzucaj czerstwego pieczywa!

Świeży chleb, prosto z piekarni, z lekko chrupiąca skórką, kochają chyba wszyscy. Jednak po kilku dniach traci swoje magiczne właściwości i nie smakuje już tak dobrze. Szkoda go wyrzucać, ale w domu nikt nie chce go jeść… Istnieje jednak kilka sposobów, w jaki możesz go wykorzystać.
Chyba najpopularniejszym sposobem jest ususzenie bułki lub bagietki na parapecie. Kiedy jest już naprawdę bardzo twarda, ,ścierasz ją na tarce i w ten sposób uzyskujesz bułkę tartą. Prosto i tanio!
Jeśli gotujesz zupę lub przyrządzasz sałatkę, a w domu masz czerstwy chleb pokrój go na kawałeczki i usmaż na patelni. Nagle zamienia się w pyszne grzanki, które z przyjemnością schrupiesz do obiadu.
A może chleb w jajku? Mamy kiedyś często przygotowywały go swoich pociechom. Suchą kromkę wystarczy obtoczyc w jajku i wrzucić na patelnię. Jeśli nie lubicie czerstwego chleba w tej formie, można go połączyć z szynką i serem i podpiec w piekarniku. To idealna zapiekanka na kolację.
Jeśli jednak chcemy zjeść zwykłą kanapkę, a w domu mamy wyłącznie suchy chleb i na to są sposoby. Włóż go mikrofalówki na ok. minutę. Od razu będzie lepiej smakował.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.