Kurki (pieprznik jadalny) – jak kupować, przechowywać i wykorzystać?

Autor : | 2 komentarze | On : Sierpień 1, 2013 | Kategoria : Dieta i zdrowe żywienie, Różności

Ach co za pieprznik…pieprznik jadalny,czyli kurka. Pierwsze kurki pojawiają się w lipcu, nacieszymy się nimi aż do września/października.

Jak kupować?

Wybierajcie jędrne, równo wybarwione kurki bez obić i brunatnych miejsc, które świadczą o rozpoczęciu procesów gnilnych.

Kurki łatwo pomylić z trującym grzybem o nazwie Lisówka pomarańczowa, dlatego najlepiej kupować kurki od doświadczonego sprzedawcy.

Jak przechowywać?

Świeże kurki można przechowywać w lodówce przez około 2-3 dni.

Kurki nie lubią długiego moczenia, należy szybko opłukać je pod zimną wodą.

Kruki można mrozić, jednak przed zamrożeniem należy je obgotować przez około 5-6 minut w nieosolonej wodzie i dokładnie odsączyć na sitku. Jeśli tego nie zrobimy po rozmrożeniu będą niesmaczne i bardzo gorzkie.

Jak wykorzystać?

Wraz z długim czasem przygotowania kurki tracą swój smak i aromat. Nigdy nie solimy kurek w trakcie duszenia, staną się twarde i gorzkie. Solić możemy dopiero tuż przed jedzeniem, na talerzu.

Jak przygotowywać kurki. Sposobów jest milion ze śmietaną i koperkiem, jako dodatek do makaronów, jajecznicy, tarty na kruchym cieście, sosów do więc, albo same smażone z cebulką na maśle.

Wartość odżywcza

Kurki mają dość niską wartość odżywczą. W składzie zawierają dużo wody, śladowy ilości witamin D, E, z grupy B oraz beta-karotenu. Grzyby te są niskokaloryczne – w 100g (2 garści) dostarcza tylko 32 kcal. Ponieważ kurki są dość ciężkostrawne nie nadają się dla osób starszych, dzieci i tych z was, którzy cierpią na dolegliwości układu pokarmowego.

kurki1 kurki2 kurki4

Print Friendly, PDF & Email
Share This Post!

Comments (2)

  1. posted by Hana on 8 września 2016

    Jak można tak mało wiedzieć o kurkach i pisać dyrdymały w stylu, że mają małą wartość odżywczą, ignorancja i wstyd!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *