Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w kuchni?

Jeśli lubimy gotować i robimy to regularnie, nie sposób jest uniknąć gromadzących się w kuchni zapachów. Przenikają się, tworząc nie zawsze przyjemną mieszankę. A przecież gotowanie i jedzenie ma być dla nas przyjemnością. Warto znać kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą nam pozbyć się niechcianych zapachów.
Zacznijmy od jednego z najczęstszych problemów- spalenizna. Ten nieprzyjemny zapach jest zmorą każdej gospodyni. Jeśli przypalimy mięso, ciasto albo każde inne danie, wystarczy do piekarnika wrzucić obrany wcześniej kawałek mandarynki lub cytryny. Aromat cytrusów skutecznie zastąpi swąd spalenizny.
Przejdźmy teraz do konkretnych potraw. Gotując bigos lub gołąbki, wrzuć do kapusty skórkę chleba razowego. Kłopotliwy zapach szybko wsiąknie w skórkę. Natomiast smażąc ryby, wystarczy na patelnie wrzucić kawałek świeżego ziemniaka. Na koniec- zapach cebuli, który potrafi się utrzymywać przez naprawdę długi czas. A wystarczy po krojeniu rozsypać na desce sól i przetrzeć ją sokiem z cytryny. Szybkie i skuteczne!

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.