“Food Styling: The Art of Preparing Food for the Camera” Delores Custer

Autor : | 0 Komentarzy | On : Listopad 15, 2012 | Kategoria : Fotografia kulinarna, Różności

"Food Styling: The Art of Preparing Food for the Camera" Delores Custer“Food Styling: The Art of Preparing Food for the Camera” to pierwsza książka w pełni poświęcona tylko i wyłącznie tematyce stylizacji żywności, którą przeczytałam. Muszę przyznać, że jest to najobszerniejsze i najdokładniejsze opracowanie z jakim się spotkałam.

Co wyróżnia “Food Styling: The Art of Preparing Food for the Camera” ? Fakt, że autorka nie skupia się tylko na samych technikach stylizacji,  ale bardzo dużo, ciekawie i konkretnie pisze także o innych aspektach zawodu stylisty żywności. Trzeba przy tym przyznać, że Delores Custer jest jedną ze światowych liderek tej profesji, pracuje w niej już od ponad 30 lat.  Nie zdziwcie się zatem, kiedy w książce znajdziecie zdjęcia w, delikatnie mówiąc, “niemodnym” stylu prezentacji żywności. W końcu na przestrzeni wielu lat upodobania zleceniodawców Pani Custer zmieniały się znacząco, ale ona szczęśliwie podąża za duchem czasu :-).

Do konkretów. Książkę “Food Styling: The Art of Preparing Food for the Camera” można potraktować jako podstawowy podręcznik dla stylisty żywności, szczególnie w Polsce, gdzie zawód raczkuje i póki co istnieje tylko w nierozłącznej symbiozie z fotografem. Często (zawsze?) jedna osoba musi wykonywać obie role. W książce autorka zebrała niezwykle przydatne przemyślenia i informacje dotyczące:

  • Predyspozycji, jakie trzeba mieć, aby wykonywać zawód stylisty żywności.
  • Z kim i w jakim celu pracuje stylista żywności? Jaka jest specyfika danego rodzaju pracy (np. zdjęcia typowo reklamowe a zdjęcia do magazynów kulinarnych)?
  • Jak wygląda cały cykl pracy stylisty żywności: od otrzymania zlecenia, ustalanie budżetu, robienia zakupów, gotowania, aż po samą sesję i stylizację dania?

Znaczna część treści poświęcona jest oczywiście meritum, dwóm najważniejszym aspektom, którymi są: sprzęt używany przez stylistów żywności oraz same techniki stylizacyjne. Oba tematy potraktowane zostały bardzo dokładnie. Każda grupa spożywcza produktów, a także rodzaj dań ma swój rozdział i zestaw rad. Treść wspierają liczne schematy, formularze do zastosowania w praktyce, zdjęcia, a także historie z życia wzięta (np. o sesji lodów w rożku, które trzymała modelka nosząca bransoletkę wartą 250 tysięcy dolarów).

Na sam koniec autorka udziela jeszcze kilku porad dotyczących promocji biznesu oraz opowiada o historii stylizacji żywności.

Książka w twardej oprawie, formatu A4, pięknie wydana na błyszczącym papierze. Muszę przyznać, że język i stylistyka tekstu nie są porywające. To raczej ten rodzaj do książki do  której zagląda się po konkretną informację, a nie czyta od deski do deski. “Food Styling: The Art of Preparing Food for the Camera” Delores Custer to dobre wsparcie w fotografii żywności.

 

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Share This Post!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *