Dieta zgodna z grupą krwi :: opinia

Autor : | 0 Komentarzy | On : Czerwiec 17, 2014 | Kategoria : Dieta i zdrowe żywienie

Dieta zgodna z grupą krwi

Zdrowotność

Koncepcja zgodnie z którą nasza dieta powinna być ściśle powiązana z grupą krwi brzmi niezwykle przekonująco, ale niestety nie znajduje żadnego uzasadnienia naukowego. Mamy tu na myśli wieloośrodkowe, wieloletnie badanie realizowane w niezależnych ośrodkach badawczych, nie zaś osobiste doświadczenia autora. Co ciekawe, teoria Petera. J. D’Adamo nie sprowadza się tylko i wyłączne do sposobu odżywiania, bowiem w trakcie lektury dowiadujemy się także, iż od grupy krwi uzależniona jest także podatność na określone choroby, czy nawet cechy charakteru. My jednak skupimy się głownie na tematyce żywieniowej i rozważymy, czy uzależnienie diety od grupy krwi może przynieść jakiekolwiek korzyści.

Grupy krwi to jeden z czynników określających cechy osobnicze występujący nie tylko wśród ludzi, ale również w świecie zwierzęcym. Różne gatunki cechuje odmienne zróżnicowanie tej cechy i różna ilość grup krwi. Według D’Adamo na różnicowanie się tego czynnika wśród ludzi miało wpływ ich antropologiczne pochodzenie umiejscowione w różnych przedziałach czasowych. Najważniejsze zmiany dokonały się według autora, kiedy człowiek porzucił tryb życia łowiecko-zbieraczy i rozpoczął produkcję rolniczą. Duży wpływ na kształtowanie się grup krwi miały też migracje pomiędzy kontynentami. Aspekty te niewątpliwie zmieniły dobór produktów, jakie człowiek spożywał zależnie od stopnia rozwoju ludzkości. Zwróćcie jednak uwagę, iż zwierzęta mimo, iż posiadają odmienne grupy krwi przez całe życie spożywają te same pokarmy zależnie od gatunku. Czy zatem teoria D’Adamo nie jest mocno na wyrost?

Kolejny aspekt to rzekome oddziaływanie lektyn obecnych w żywności na zlepianie się elementów morfotycznych krwi po spożyciu pokarmów niewłaściwych dla danej grupy krwi. Otóż lektyny to związki o charakterze białkowym lub cukrowo-białkowym (tzw. glikoproteiny, które tak samo jak inne składowe produktów ulegają w układzie pokarmowym trawieniu i wchłonięciu. Proces ten w zasadzie niszczy ich pierwotną strukturę sprawiając, że tracą swoje właściwości!

Przyjrzyjmy się zatem samej diecie. Przeraża nas ilość zakazów, jakie pojawiają się w zaleceniach D’Adamo oraz związane z nimi znaczne ograniczenia w urozmaiceniu jadłospisów. W ramach poszczególnych grup krwi eliminacji podlegają bowiem duże grupy produktów (np. nabiał, czy mięso), co w dalszej kolejności może prowadzić do poważnych niedoborów pokarmowych. Co ciekawe, nawet dla osób z tą samą grupą krwi, ale o różnym pochodzeniu rasowym proponuje się odmienną ilość porcji danego produktu, co dodatkowo utrudnia realizację diety. Labirynt zakazów i nakazów zniechęca już na pierwszy rzut oka. Jadłospisy zaproponowane przez D’Adamo są niskokaloryczne, dostarczają około 1600-1700 kcal dziennie, przy czym pokrycie zapotrzebowania na składniki mineralne i witaminy kształtuje się bardzo różnie w zależności od grupy krwi. Niemniej jednak żadne z jadłospisów nie są pełnowartościowe!

Praktyczność

Dieta zgodna z grupą krwi to nasza faworytka, jeśli chodzi o ilość utrudnień. Jeśli chcielibyśmy w pełni realizować założenia programu musielibyśmy w zasadzie przez cały czas nosić ze sobą wykaz produktów wskazanych, obojętnych i zakazanych, a także pilnować, w zależności od rasy ilości porcji. Zwróćcie uwagę, że często w jednej rodzinie 3-4 osobowej mogą występować odmienne grupy krwi u poszczególnych jej członków i co wtedy? Oddzielne śniadania, obiady i kolacje, każdy gotuje dla siebie?

Działanie

Dieta zgodna z grupą krwi odchudza. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ograniczenie kaloryczne związane z eliminacją dużych grup produktów. Im mniejszy mamy wybór żywności dozwolonej tym mniej zjadamy. Proste? Konsekwencje stosowanie diety zgodnej z grupą krwi mogą być jednak poważne. Wśród zagorzałych jej zwolenników często spotyka się osoby z anemią, czy odwapnieniem kości. Po zakończeniu kuracji efekt „jo-jo” jak w banku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Książka napisana jest w sposób porywający i wciągający. Uwzględnienie czynnika grup krwi dla osób z niewielką wiedzą medyczną i żywieniową wydaje się logiczne, mało tego uwzględnia indywidualizm osobniczy, co przyjemnie łechce czytelnika. Ot to cała magia diety zgodnej z grupą krwi.
Jeden z bardziej absurdalnych programów żywieniowych, które z całą pewnością odradzamy!

Tekst opublikowany został w książce “Dieta albo cud. Test 42 diet” wydawnictwo Pro-Test (2009). Jestem autorką wszystkich testów diet, które powstały na potrzeby książki.

http://www.pro-test.pl/book/0,0/Sklep.html

okladka_dieta_cud

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Share This Post!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *