Czy znasz włoskie sery?

Przeglądając przepisy w Internecie, wiele z nich zawiera nazwy składników, o których nawet nie mamy pojęcia. Często są to włoskie sery- pyszny dodatek do dań, który szerszej publiczności jej nie znany. Warto się nieco zaprzyjaźnij z różnymi rodzajami sera- nie ograniczajmy się do jedynie żółtych plasterków. Dodajmy naszym daniom nieco fantazji!

Włosi kochają dobre jedzenie i kochają również sery. Czy wiesz czym różni się parmezan od mascarpone? Ten pierwszy możemy spotkać w naszych sklepach w startej wersji. Ma nieco ostry, trochę słony smak. Natomiast ten drugi, produkowany jest ze śmietanki. To nadaje mu kremowego, delikatnego, nieco słonego smaku. Jest świetny do deserów, a Włosi nie wyobrażają sobie bez niego tiramisu.
Niebieski ser to gorgonzola- dodatek do sałatek i potraw z makaronem. Do ciast i farszów spróbuj ricotty. W smaku przypomina nieco nasz polski twarożek.

Na pewno znacie mozzarelle. Od wielu lat możemy ją spotkać po atrakcyjnej cenie w każdym supermarkecie. Stanowi idealny duet ze świeżym pomidorem oraz z zapiekanką i lasagnią.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.