“Co Polacy jedzą w pracy?” – przerażające wyniki badania Instytutu Badania Opinii Publicznej Homo Homini

Autor : | 0 Komentarzy | On : Grudzień 14, 2012 | Kategoria : Różności

Kiedy przeczytałam wyniki badań “Co Polacy jedzą w pracy” przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini byłam szczerze przerażona. Jednocześnie pomyślałam sobie, że to co robię i proponuję na lunchblog.pl ma ogromny sens – jest małym, ale potrzebnym elementem do tego, aby dokonały się niezbędne zmiany.

Czy wiecie, że co dziesiąty Polak w ciągu całego dnia pracy nie zjada zupełnie nic i aby oszukać głód: pije kawę (26%) lub wodę (21,8%), ewentualnie pali papierosy (13%). No pięknie! Niestety tylko 7,9% respondentów deklaruje, że w pracy  jada posiłki  przynoszone i przygotowywane w domu (to pewnie czytelnicy lunchblog.pl – przepisy na szybki obiad). Pozostali stawiają przede wszystkim na kanapki (aż 39,7%). Polska to naród, który kanapką stoi!

Wśród grupy, która jada w pracy (cokolwiek by to nie było) kuleje także sposób jedzenia, bowiem tylko 9% respondentów odchodzi od biurka, aby w spokoju konsumować posiłek. Czy to znaczy, że jemy nie przerywając pracy? Niestety tak!

Dlaczego sytuacja jest tak fatalna? Jeden aspekt to brak organizacji posiłków ze strony pracowników, ale drugi, dużo  poważniejszy wiąże się z podejściem pracodawców. Pracując jako dietetyk wiele razy spotykałam się z rozżaleniem Pacjentów, że  szef “krzywo” patrzy na tych co w spokoju, nie przed ekranem komputera, a przy stole, jedzą. Zawsze pytam także  o to, czy w miejscu pracy można skorzystać z mikrofalówki i lodówki – to wbrew pozorom nie jest standard. Bardzo rzadko pracownicy mają możliwość z skorzystania z oddzielnego pomieszczenia, czegoś na kształt jadalni, gdzie można spożywać posiłki. Zatem jak jeść w pracy skoro często nie ma gdzie, nie ma jak? Odechciewa  się prawda? Tu docieramy do znacznie szerszego aspektu kultury jedzenia w Polsce. Na lunchblogu.pl pokazuję, że można zabierać ze sobą smaczny, pożywny obiad. Niestety zmiany muszą zajść nie tylko w naszych domach, ale także wyżej. Regularne posiłki poprawiają nasze zdrowie, im jesteśmy zdrowsi tym lepiej i wydajniej pracujemy. Właśnie z tego powodu pracodawcy powinni zadbać o to, aby każdy pracownik miał przerwę na obiad, mógł spokojnie zjeść podgrzany w biurowej kuchni posiłek. To nie wymaga wielkiego wysiłku!

Tymczasem 28,6% respondentów Homo Homini nie je w pracy, bo nie ma czasu, zaś 12,3% dlatego, że nikt innych tego nie robi.

Bardzo niepokoi mnie także, że tylko 29,7% ankietowanych stwierdziło, że chciałoby się w pracy odżywiać zdrowo (jednocześnie 90% ma świadomość wpływu żywienia na zdrowie i  koncentrację). Hop hop z resztą? Zapraszamy na lunchblog.pl :-).

Print Friendly, PDF & Email
Share This Post!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *