Analiza składu ciała – najważniejsze badanie dla odchudzających się! SEXY DO LATA – COSMOPOPOLITAN

Autor : | 0 Komentarzy | On : Marzec 11, 2014 | Kategoria : COSMO, Dieta i zdrowe żywienie

Odchudzasz się? Chcesz zrzucić boczki, zmniejszyć obwód w talii? Osiągniesz to tylko dzięki utracie tkanki tłuszczowej!

Właściwe odchudzanie dotyczy tylko i wyłącznie tkanki tłuszczowej, wahania masy ciała spowodowane zmianami w zawartości wody w organizmie się nie liczą!

Właśnie po to, aby monitorować utratę tkanki tłuszczowej potrzebujesz analizy składu ciała. Badanie to na początku diety pozwoli Ci ustalić cel do osiągnięcia, a w trakcie odchudzania pomoże śledzić postępy.

Na czym polega analiza składu ciała?

Analizator składu ciała działa w oparciu o metodę BIA – tzw. bioelektrycznej impedancji. Niskie, bezpieczne natężenie prądu jest przepuszczane przez organizm za pośrednictwem elektrod na analizatorze. Analizator wygląda jak zwykła waga, badanie składu ciała również przypomina ważenie, najważniejsza różnica wiąże się właśnie z obecnością elektrod na platformie analizatora.

Prąd emitowany przez analizator jest bez przeszkód przewodzony przez tkanki o wysokiej zawartości wody, takie jak mięśnie i narządy wewnętrzne, opór napotyka przechodząc przez tkankę tłuszczową. W oparciu o przewodnictwo sprzęt generuje konkretne wyniki na wyświetlaczu.

Myślisz sobie OK, ale czy sama waga nie wystarczy? Nie, z kilku powodów. Oto one:

  • Po pierwsze podwyższona zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie jest czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo rozwoju chorób układu krążenia. Dostajesz sygnał ostrzegawczy, zapala się czerwone światło dla Twojego zdrowia!
  • Po drugie zdarzają się w Twoim życiu sytuacje, kiedy zatrzymujesz wodę w organizmie (np. przed okresem) i z tego powodu Twoja masa ciała nie spada, choć obniża się % zawartość tkanki tłuszczowej. Taka sytuacja może być frustrująca, kiedy korzystasz tylko z wagi i nie masz świadomości, że tak naprawdę wszystko jest w porządku.
  • Po trzecie, kiedy ćwiczysz zwiększa się Twoja masa mięśniowa, obniża się masa tłuszczowa. W tym przypadku także możesz nie zauważyć zmian w masie ciała, ale już zmiany w składzie ciała będą znaczące!

Kiedy zdecydujesz się na wykonanie badania składu ciała zwróć uwagę na sprzęt i osobę dokonującą interpretacji wyników. Ważne, aby analizę wykonał doświadczony dietetyk lub trener, który korzysta z profesjonalnego sprzętu! Nie daj się namówić na pseudo badanie wykonywane często w supermarketach sprzętem, na którym nie stajesz, a jedynie trzymasz go w ręku. Taki analizator mierzy opór prądu zamykając obwód tylko w górnej części ciała. Czym to skutkuje? Jeśli masz duże piersi (a piersi w znacznej części składają się z tkanki tłuszczowej) to wynik % zawartości tkanki tłuszczowej będzie znacząco zawyżony. Nie chcesz tego prawda?

Profesjonalny sprzęt mierzy opór całego organizmu, aby do tego doszło trzeba na nim stanąć i chwycić dodatkowe elektrody w dłonie.

Zapewne zastanawiasz się jaki % tkanki tłuszczowej w organizmie jest prawidłowy. Poznaj normy:

Prawidłowa % zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie (według Jana Tatonia):

•             kobiet: 17-28%

•             mężczyzn: 8-20%

sexy do lata wybrana

Print Friendly, PDF & Email
Share This Post!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *